Wisła to urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Śląskim. Leży u stóp Baraniej Góry, w dolinie rzeki Wisły. Oferuje mnóstwo atrakcji przez cały rok.
Zimą Wisła przyciąga narciarzy, a latem miłośników górskich wędrówek. W słoneczne weekendy miasto przeżywa prawdziwe oblężenie turystów. Wisła kusi pięknymi krajobrazami, ciekawymi zabytkami i malowniczymi szlakami.
Aleja Gwiazd Sportu to jedna z ciekawostek Wisły. Powstała w 2008 roku i upamiętnia wybitnych sportowców. Wśród nich są Janusz Rokicki i Jan Legierski.
Warto odwiedzić Muzeum Beskidzkie, otwarte w 1964 roku. Prezentuje ono eksponaty z życia górali Beskidu Śląskiego. To świetne miejsce, by poznać lokalną kulturę.
Wisła ma też atrakcje dla rodzin z dziećmi. Szlak Niedźwiadka to 11 kamiennych misiów rozsianych po mieście. Galeria Figur Czekoladowych zachwyca słodkimi rzeźbami znanych postaci.
Centrum Wisły – serce miasta
Centrum Wisły tętni życiem jako serce miasta. Tu odkrywam fascynujące atrakcje warte zobaczenia. Atmosfera kurortu jest wyczuwalna podczas spacerów po centrum.
Wisła otrzymała prawa miejskie w 1962 roku. To wydarzenie przyspieszyło jej rozwój po wojennej odbudowie.
Rynek i Plac Bogumiła Hoffa
Rynek na Placu Bogumiła Hoffa to kluczowe miejsce w Wiśle. Powstał między wojnami i nadal pełni rolę centrum miasta.
Na rynku znajduje się 11 kamiennych misiów. Każdy z nich opowiada historię innego miejsca w Wiśle.
Aleja Gwiazd Sportu
Aleja Gwiazd Sportu to hołd dla wybitnych sportowców związanych z Wisłą. Spacerując, podziwiam tablice z nazwiskami sławnych zawodników.
Ta atrakcja przypomina o bogatej tradycji sportowej miasta. To doskonałe miejsce dla fanów sportu.
Muzeum Beskidzkie
Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego mieści się w dawnej karczmie z 1794 roku. Prezentuje eksponaty związane z życiem i twórczością górali śląskich.
Obok muzeum znajduje się Enklawa Budownictwa Drewnianego z 2010 roku. Doskonale uzupełnia ona ekspozycję muzealną.
Centrum Wisły oferuje różnorodne możliwości noclegowe. Znajdziemy tu apartamenty, domki i pokoje gościnne. Wiele pensjonatów i hoteli zapewnia wyżywienie, w tym śniadania.
Atrakcje przyrodnicze w Wiśle
Wisła, w Beskidzie Śląskim, kusi pięknymi atrakcjami przyrodniczymi. Leży na wysokości 431 metrów nad poziomem morza. Oto moje ulubione miejsca do odkrywania:
Jezioro Czerniańskie z zaporą
Jezioro Czerniańskie to malowniczy zbiornik z połączonych potoków Białej i Czarnej Wisełki. Idealnie nadaje się na spacery i przejażdżki rowerowe. Zapora na jeziorze tworzy początek polskiej Wisły.
Dolina Białej Wisełki
Dolina Białej Wisełki to urokliwa trasa dla całej rodziny. Na końcu ścieżki czekają Kaskady Rodła. Te białe, rzeczne progi to jedna z najpiękniejszych atrakcji Wisły.
Wodospad w Wiśle Czarnem
Koniecznie odwiedź wodospad w Wiśle Czarnem! „Wiślańska Niagara” ma 8 metrów wysokości. Ten imponujący widok zachwyca przez cały rok.
Wisłę otaczają też górskie szczyty. Barania Góra (1220 m) to najwyższy punkt okolicy. Stożek Wielki (978 m) ma schronisko z ponad 100-letnią historią.
Dla miłośników widoków polecam Czupel (882 m). Z niego rozciąga się panorama na całą okolicę.
Co można zwiedzić w Wiśle – zabytki i architektura
Wisła zachwyca swoją architekturą i zabytkami. Spacerując po mieście, odkryłam wiele ciekawych miejsc. Zameczek Prezydenta z 1930 roku to perełka architektury Wisły.
Kościół ewangelicko-augsburski Apostołów Piotra i Pawła to XIX-wieczna świątynia. Zachwyca ona prostotą i dostojeństwem. Park Kopczyńskiego to zielona oaza w centrum miasta.
Warto zobaczyć charakterystyczne drewniane chaty góralskie. Są one świadectwem lokalnej tradycji i kultury. Pensjonaty w stylu wiślańskim to kolejny przykład unikalnej architektury regionu.
Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Growniu została zbudowana w 1909 roku. Kryje ona dwa cenne obrazy z 1638 roku. Warto też odwiedzić Izbę leśną na Przysłopiu.
Wisła dla aktywnych – szlaki i atrakcje sportowe
Wisła to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Miasto oferuje wiele atrakcji sportowych i szlaków turystycznych. Spełnią one oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości.
Zastanawiasz się co zwiedzić w Wiśle? Oto kilka propozycji dla osób lubiących ruch i przygodę.
Skocznia narciarska im. Adama Małysza
Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Malince to rozpoznawalna atrakcja Wisły. Ten obiekt to gratka dla fanów skoków narciarskich.
W pobliżu znajduje się Galeria Sportowych Trofeów. Można tam podziwiać nagrody zdobyte przez legendę polskiego sportu.
Górskie szlaki turystyczne
Wisła słynie z pięknych szlaków turystycznych. Warto wyruszyć na wędrówkę na Baranią Górę, gdzie znajdują się źródła Wisły.
Popularne są także trasy na Stożek Wielki (998 m n.p.m.) i Soszów Wielki (886 m n.p.m.). Rodzinom z dziećmi polecam Szlak Niedźwiadka – maskotki Wisły.
Ośrodki narciarskie
Zimą Wisła zamienia się w raj dla narciarzy. Miasto ma prawie 30 wyciągów narciarskich i ponad 20 km tras zjazdowych.
Popularne ośrodki to Siglany, Pasieki, Soszów i Nowa Osada. Hotel Stok oferuje własne wyciągi i trasy narciarskie.
Latem warto skorzystać z wyciągów krzesełkowych. Można podziwiać piękne widoki z Stożka, Skolnity, Soszowa, Cieńkowa i Czupla.
Wisła dla rodzin z dziećmi
Wisła, perła Beskidów, to świetne miejsce na rodzinny wypoczynek. Szlak Niedźwiadka z 11 kamiennymi misiami to wspaniała zabawa dla dzieci. W Parku Kopczyńskiego znajdziemy miniatury znanych budowli z miast nad Wisłą.
Galeria Figur Czekoladowych to słodka przygoda dla maluchów. Warto zobaczyć czekoladową figurę Adama Małysza z 330 kg białej czekolady. Dolina Białej Wisełki to idealne miejsce na spacer, nawet z wózkiem.
Wisła oferuje atrakcje przez cały rok. Zimą można jeździć na nartach, a latem wędrować po szlakach. Kolej linowa na Skolnity zapewnia piękne widoki i zabawę z alpakami.
Na Górze Równica czekają park linowy, tor saneczkowy i kino 7D. To tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić Wisłę z rodziną.